Ejakulacja – trochę faktów

Ejakulacja

Ejakulacja to wytrysk nasienia z prącia, któremu najczęściej towarzyszy uczucie niesamowitego uniesienia nazywanego potocznie orgazmem. Sam wytrysk poprzedzony jest silnym skurczem wewnątrz narządów płciowych, który powoduje wzrost ciśnienia i przesuwanie nasienia w stronę cewki moczowej. Ruch zaczyna się od jąder, prowadzi przez najądrza i nasieniowody. Do samego wytrysku natomiast prowadzi mięsień opuszkowo-jamisty, którego skurcze są dosyć krótkie, trwają najwyżej kilka sekund. Następują po sobie w czasie krótszym od sekundy, może dojść do kulki tego rodzaju skurczy, a każde następne są słabsze od poprzednich. Bywają też takie przypadki, w których występują jednocześnie skurcze mięśni brzucha.
Ejakulacja
Orgazm nie zawsze towarzyszy ejakulacji, aczkolwiek sam wytrysk następuje po przekroczeniu progu wrażliwości. Ten mechanizm związany jest ściśle z funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego, który pobudzany jest przez stymulacje stref erogennych.

W nowoczesnej medycynie ejakulacja często łączona jest z różnego rodzaju zaburzeniami, które prowadzić mogą do różnego rodzaju patologii wytrysku. I tak możemy mieć do czynienia z przedwczesnym wytryskiem, do którego dochodzi w sposób przyspieszony i niekiedy dosyć zaskakujący. Występuje on często w organizmach, które są jeszcze w stadium wzrostu, a ich układ moczopłciowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Mogą do niego doprowadzić również problemy natury psychicznej (lęk, poczucie winy, wrogość, brak intymności), ale też nadmierne podniecenie. Do opóźnienia wytrysku również dochodzić może z powodów psychologicznych, jednakże częstszymi powodami są stany zapalne dróg moczopłciowych (oraz związany z nimi ból), spożycie alkoholu, cukrzyca, oraz stosowanie kilku rodzajów leku.

Osobnym przypadkiem jest powstanie tak zwanego wytrysku wstecznego, gdy przepływ nasienia do cewki moczowej zostaje zakłócony. W wyniku tego zaburzenia dochodzi do wypływu nasienia do pęcherza moczowego. Co ciekawe nie jest to związane z zaburzeniami erekcji. Może istnieć wiele czynników tego rodzaju problemu od zabiegów chirurgicznych, przez choroby neurologiczne po działanie pewnych leków. Powodem może być też obecność jakiegoś rodzaju przeszkody u podstawy pęcherza moczowego. Może być nią na przykład zastawka.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed